Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2000-2004 (dep.)
1996-2000 (dep.)
speaches
1992-1996 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 1996-2000 > Chamber of Deputies > Constantin-Gheorghe Avramescu Versiunea pentru printare

Constantin-Gheorghe AVRAMESCU
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

DEPUTY
Constituency no.30 PRAHOVA

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:feb. - jun. 1998 - Quaestor

Political party:
 
PSDR-Romanian Social Democratic Party - until may 1999
 
independent  - since may 1999

Parliamentary group:
Parliamentary group Social Democrat Union - Romanian Social Democratic Party - until mar. 1999 Vice-Leader
Parliamentary group of the National Liberal Party - since mar. 1999

Standing committees
Committee for Budget, Finance, and, Banks (since sep. 1998)
Committee for Budget, Finance, and, Banks (until feb. 1998)

Parliamentary delegations:
Executive Board of the Romanian Group to the Inter-Parliamentary Union  member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Canada - since feb. 1997
 Friendship parliamentary group with French Republic - National Assembly - since feb. 1997

Parliamentary activity in figures:
Speaches:100 (in 85 plenary sittings)

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania monday, 21 september 2020, 19:29
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro