Curriculum Vitae
Parliamentary activity
1996-2000 (dep.)
legislative initiatives
1992-1996 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 1996-2000 > Chamber of Deputies > Ioan-Sorin Marinescu Versiunea pentru printare

Ioan-Sorin MARINESCU
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

DEPUTY
Constituency no.14 CONSTANTA

Political party:
 
PSDR-Romanian Social Democratic Party

Parliamentary group:
Parliamentary group Social Democrat Union - Romanian Social Democratic Party - until mar. 1999
Member non-attached - since mar. 1999

Standing committees
Committee for Public Administration Territorial Planning - Secretary (until mar. 2000)

Other commisions
Validation Committee (since nov. 1996)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with People's Republic of China - since feb. 1997
 Friendship parliamentary group with Republic of Colombia - since feb. 1999
 Friendship parliamentary group with Australia - since feb. 1997
 Friendship parliamentary group with Portuguese Republic - since feb. 1997

Parliamentary activity in figures:
Legislative initiatives: 5, din care 1 promulgata lege

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania wednesday, 23 september 2020, 20:08
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro