Tudor Rareš POP
Parliamentary activity in legislature 2016-present

DEPUTY
Constituency no.42 BUCURESTI
start of the mandate: 21 december 2016 - HCD nr.122/2016

Political party:
USR-Union to Save Romania

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Union to Save Romania  Secretary - since sep. 2017
 - until sep. 2018

Standing committees
Committee for Health and Family
Committee for information technologies and communications (jun. 2017 - sep. 2018)
The Committee for Romanian Communities Living Abroad (until jun. 2017) - Secretary

Groupes parlementaires travaillants - joint
Cancer fighting group

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Syrian Arab Republic  Chairperson
 Friendship parliamentary group with Malaysia 
 Friendship parliamentary group with Republic of Kazakhstan