Curriculum Vitae
Parliamentary activity
1996-2000 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 1996-2000 > Chamber of Deputies > Liviu Spătaru Versiunea pentru printare

Liviu SPĂTARU
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

DEPUTY
Constituency no.11 CARAS-SEVERIN

Political party:
 
PD-Democratic Party - until oct. 1999
 
independent  - since oct. 1999

Parliamentary group:
Parliamentary group Social Democrat Union - Democratic Party - until oct. 1999
Member non-attached - since oct. 1999

Standing committees
Committee for Defence Public Order, and National Security (since mar. 2000)
Committee for Economic Policy, Reform, and Privatization (until dec. 1997) - Vice-Chairperson (since feb. 1997)

Standing committees - joint
The Joint Standing Committee of the Chamber of Deputies and the Senate for the exercise of parliamentary control over the activity of the Romanian Intelligence Service SRI (dec. 1997 - mar. 2000) - Secretary

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Arab Republic of Egypt - since feb. 1997
 Friendship parliamentary group with French Republic - National Assembly - since feb. 1997

Parliamentary activity in figures:
Speaches:14 (in 14 plenary sittings)
Political declarations:2
Legislative initiatives: 5, din care 1 promulgata lege
Questions & Interpellations: 3

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania monday, 21 september 2020, 9:31
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro