Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2000-2004 (dep.)
1996-2000 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
speaches
1992-1996 (dep.)
1990-1992 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 1996-2000 > Chamber of Deputies > Victor Babiuc Versiunea pentru printare

Victor BABIUC
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

DEPUTY
Constituency no.8 BRASOV

Political party:
 
PD-Democratic Party - until feb. 2000
 
independent 

Parliamentary group:
Parliamentary group Social Democrat Union - Democratic Party - until feb. 2000
Parliamentary group of the National Liberal Party - since may 2000

Standing committees
Committee for Defence Public Order, and National Security (since apr. 2000)
Committee for the Investigation of Abuses, Corrupt Practices, and for Petitions (sep. 1998 - apr. 2000)
Committee for Culture, Arts, Mass Information Means (apr. - sep. 1998)
Committee for the Investigation of Abuses, Corrupt Practices, and for Petitions (until apr. 1998)

Standing committees - joint
The Committee for European Integration (mar. 1998 - may 2000)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Lebanese Republic - since feb. 1997 Secretary

Parliamentary activity in figures:
Speaches:12 (in 8 plenary sittings)
Legislative initiatives: 4
Questions & Interpellations: 1

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania saturday, 8 august 2020, 13:05
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro