Gabriel PETREA
Parliamentary activity in legislature 2016-present

DEPUTY
Constituency no.42 BUCURESTI
start of the mandate: 21 december 2016 - HCD nr.122/2016

Political party:
PSD-Social Democratic Party - until oct. 2019
 
Without adhesion to the political party for which he had run for election - since oct. 2019

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party - until oct. 2019
The parliamentary group PRO Europa - since oct. 2019

Standing committees
Committee for Public Administration Territorial Planning (since may 2019) - Vice-Chairperson (since dec. 2019)
Committee for Human Rights, Cults and National Minorities Issues (until may 2019)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Spain 
 Friendship parliamentary group with Republic of Poland 
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Sweden