Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2000-2004 (dep.)
legislative initiatives
mediation committees
questions & interpellations
motions
speaches
wealth declaration
interest declaration
1996-2000 (dep.)
1992-1996 (dep.)
1990-1992 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2000-2004 > Chamber of Deputies > Victor Babiuc Versiunea pentru printare

Victor BABIUC
Parliamentary activity in legislature 2000-2004

DEPUTY
Constituency no.8 BRASOV

Political party:
PNL-National Liberal Party - until apr. 2002
 
independent  - since apr. 2002
 - until jan. 2003
PD-Democratic Party - since jan. 2003

Parliamentary group:
Parliamentary group of the National Liberal Party - until apr. 2002
Parliamentary group of the Democrat Party - since feb. 2003

Standing committees
Committee for Human Rights, Cults and National Minorities Issues

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with French Republic - National Assembly - since jun. 2001
 Friendship parliamentary group with People's Republic of China 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:9 (in 8 plenary sittings)
Legislative initiatives: 7
Member of the3 mediation committees
Questions & Interpellations: 14
Motions: 7

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania thursday, 6 august 2020, 14:22
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro