Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2000-2004 (dep.)
legislative initiatives
mediation committees
questions & interpellations
motions
speaches
wealth declaration
interest declaration
1996-2000 (dep.)
1992-1996 (dep.)
1990-1992 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2000-2004 > Chamber of Deputies > Victor Babiuc > Curriculum Vitae Versiunea pentru printare

Victor BABIUC
Curriculum Vitae

Personal data

Date and place of birth: 3 April 1938, Rachiti, Botosani County
Civil status: married, 1 child

Education; scientific degrees

Faculty of Law - University of Bucharest;
Doctor of Laws from the University Bucharest;
graduate of maritime law post-graduate courses

Political activity

member of the FSN;
since 1995, president of the PD;
in February 2000, resigned from the PD;
since May 2000, member of the PNL;
since April 2002, independent deputy

Parliamentary activity

deputy, since 1990;
president of the Committee for the Investigation of Abuses and Corruption and for Petitions;
vice-president of the Romanian Group of the Interparliamentary Union;
president of the Romania- Greece friendship parliamentary group;
since 2000, member of the Committee for Human Rights, Cults, and Issues of the National Minorities;
member of the Romania-France Romania-China friendship parliamentary groups

Professional activities

1958-1963 arbitration consultant the Brasov State Arbitration;
1963-1965 and 1966-1968 legal adviser with the "Tractorul" Company in Brasov;
1965-1966 judge with the People's Courthouse, Brasov;
1968-1971 arbitration consultant and then adviser with the Central State Arbitration. 1971-1977 legal adviser and chief legal adviser with the Ministry of Foreign Trade;
1977-1990 senior scientific researcher, 2nd degree, and then 1st degree, with the World Economics Institute;
1980-1987 visiting professor with the Academy of Social-Political Studies and the Academy of Economic Studies. 1985-1989 temporary adviser with the Legislative Council;
March-June 1990 expert with the Constitutional Commission of the CPUN ;
June 1990-Oct. 1991 Minister of Justice;
1991 member of the Arbitrators' Panel of the American Arbitration Association ("AAA") of the Abu Dhabi Commercial Conciliation and Arbitration Center and of the Court of International Commercial Arbitration in Sofia;
October 1991-November 1992 Minister of Internal Affairs;
professor of international commercial law;
1993 president of the Commercial Arbitration Court attached to the Chamber of Commerce and Industry of Romania;
Minister of National Defence

Books and papers published

over 150 scientific papers

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania tuesday, 4 august 2020, 6:05
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro