Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2008-2012 (dep.)
2004-2008 (dep.)
2000-2004 (dep.)
1996-2000 (dep.)
1990-1992 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 1990-1992 > Chamber of Deputies > Gheorghe Albu Versiunea pentru printare

Gheorghe ALBU
Parliamentary activity in legislature 1990-1992

DEPUTY
Constituency no.16 DAMBOVITA
start of the mandate: 18 june 1990
end of the mandate: 25 may 1992 - resignation - HCD nr.34/1992
replaced by: Daniela Popa

Political party:
 
FSN-National Salvation Front 

Parliamentary group:
Parliamentary group of the National Salvation Front 

Standing committees
Committee for Industry and Services

Special committees

Other commisions
Validation Committee

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Argentina - until may 1992
 Friendship parliamentary group with French Republic - National Assembly - until may 1992
 Friendship parliamentary group with Islamic Republic of Iran - until may 1992

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania tuesday, 22 september 2020, 4:49
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro