Parliamentary activity
2000-2004 (sen.)
legislative initiatives
mediation committees
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 2000-2004 > Senate > Simona Anamaria Marinescu Versiunea pentru printare

Simona Anamaria MARINESCU
Parliamentary activity in legislature 2000-2004

SENATOR
Constituency no.41 VRANCEA

Political party:
PD-Democratic Party - until jun. 2001
 
independent  - since jun. 2001

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Democrat Party - until jun. 2001
Senator non-attached - since jun. 2001

Standing committees
(since sep. 2004)
(until dec. 2004)
(oct. 2001 - feb. 2004)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Cyprus 
 Friendship parliamentary group with French Republic - Senate 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:30 (in 28 plenary sittings)
Political declarations:1
Legislative initiatives: 5, din care 1 promulgata lege
Member of the1 mediation committees

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 20 september 2020, 1:26
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro