Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2012-2016 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
2008-2012 (dep.)
2004-2008 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Chamber of Deputies > Monica Maria Iacob Ridzi Versiunea pentru printare

Monica Maria IACOB RIDZI
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

DEPUTY
Constituency no.22 HUNEDOARA, uninominal college no.5
end of the mandate: 16 february 2015 - of drept - HCD nr.22/2015

Political party:
PP-DD-Partidul Poporului - Dan Diaconescu  - until oct. 2014
UNPR-Uniunea Nationala pentru Progresul Romaniei - since oct. 2014

Parliamentary group:
Democrat Popular Parliamentary Group - until oct. 2014
The parliamentary group of the Social Democrat Party - since oct. 2014
 - until feb. 2015

Standing committees
Committee for Budget, Finance, and, Banks
The Committee on European Affairs

Parliamentary delegations:
Delegation to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe - until feb. 2015 deputy

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Austria - until feb. 2015
 Friendship parliamentary group with State of Israel - until feb. 2015 Vice-Chairperson

Parliamentary activity in figures:
Speaches:17 (in 16 plenary sittings)
Political declarations:14
Legislative initiatives: 23
Questions & Interpellations: 38
Motions: 7

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania monday, 27 january 2020, 14:06
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro