Curriculum Vitae
Press releases
Parliamentary activity
2016-2020 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2016-2020 > Chamber of Deputies > Luminița-Maria Jivan Versiunea pentru printare

Luminița-Maria JIVAN
Parliamentary activity in legislature 2016-2020

DEPUTY
Constituency no.11 CARAS-SEVERIN
start of the mandate: 21 december 2016 - HCD nr.122/2016

Political party:
PSD-Social Democratic Party - until sep. 2020
 
Without adhesion to the political party for which he had run for election - since sep. 2020

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party - until sep. 2020 Vice-Leader - since sep. 2019
 - until sep. 2020
Non-attached Members - since sep. 2020

Standing committees
Committee for Human Rights, Cults and National Minorities Issues (since sep. 2020)
Committee for Budget, Finance, and, Banks (feb. 2019 - sep. 2020)
Committee for Labour and Social Protection (until feb. 2019)
Committee for information technologies and communications (until apr. 2017)

Groupes parlementaires travaillants - joint
- Vice-Chairperson

Parliamentary delegations:
Delegation to the International Assembly of French-speaking Parliamentarians  member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Thailand  Chairperson
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Spain 
 Friendship parliamentary group with Republic of Panama 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:40 (in 39 plenary sittings)
Political declarations:22
Legislative initiatives: 52, din care 15 promulgate legi
Questions & Interpellations: 13
Motions: 3

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania tuesday, 20 april 2021, 5:25
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro