Parliamentary activity
2000-2004 (sen.)
legislative initiatives
mediation committees
speaches
1996-2000 (sen.)
1992-1996 (sen.)
 
You are here: Home page > Legislature 2000-2004 > Senate > Victor Apostolache Versiunea pentru printare

Victor APOSTOLACHE
Parliamentary activity in legislature 2000-2004

SENATOR
Constituency no.31 PRAHOVA

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:sep. 2003 - feb. 2004 - Quaestor
 feb. - sep. 2003 
 sep. 2002 - feb. 2003 

Political party:
PDSR-Social Democracy Party of Romania - until jun. 2001
PSD-Social Democratic Party - since jun. 2001

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Social Democrat Party  Vice-Leader - since feb. 2004

Standing committees

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Spain 
 Friendship parliamentary group with Republic of Argentina  Chairperson

Parliamentary activity in figures:
Speaches:63 (in 40 plenary sittings)
Political declarations:2
Legislative initiatives: 9, din care 5 promulgate legi
Member of the2 mediation committees

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania friday, 7 august 2020, 5:03
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro