Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2004-2008 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
2000-2004 (sen.)
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Chamber of Deputies > Mircea Teodor Iustian Versiunea pentru printare

Mircea Teodor IUSTIAN
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

DEPUTY
Constituency no.14 CONSTANTA
start of the mandate: 17 december 2004 - HCD nr.36/2004

Political party:
PNL-National Liberal Party - until dec. 2006
 
independent  - since dec. 2006
 - until feb. 2008
PDL-Democratic Liberal Party - since feb. 2008

Parliamentary group:
Parliamentary group of the National Liberal Party - until dec. 2006 Secretary - until feb. 2006
Parliamentary group of the Democrat-Liberal Party - since dec. 2007

Standing committees
Committee for Human Rights, Cults and National Minorities Issues (since mar. 2007)
Committee for Human Rights, Cults and National Minorities Issues (until feb. 2007)
Committee for Standing Orders (until feb. 2007) - Vice-Chairperson

Special committees - joint

Other commisions
Validation Committee

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Lebanese Republic - until apr. 2007 Vice-Chairperson
 Friendship parliamentary group with Republic of India - until apr. 2007
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Spain - until apr. 2007

Parliamentary activity in figures:
Speaches:10 (in 10 plenary sittings)
Legislative initiatives: 2, din care 1 promulgata lege
Questions & Interpellations: 8
Motions: 7

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania saturday, 8 august 2020, 13:10
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro