Andrei Dominic GEREA
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2016-prezent

DEPUTAT
ales deputat în circumscriptia electorala nr.3 ARGEȘ
data validarii: 21 decembrie 2016 - HCD nr.122/2016

Membru al Biroului Permanent
în sesiunea parlamentara:sep. 2019 - feb. 2020 - Chestor
 feb. - sep. 2019 
 sep. 2018 - feb. 2019 
 feb. - sep. 2018 
 sep. 2017 - feb. 2018 
 feb. - sep. 2017 
 dec. 2016 - feb. 2017 

Formatiunea politica:
ALDE-Partidul Alianța Liberalilor și Democraților - până în mar. 2020
 
Fără adeziune la formațiunea politică pentru care a candidat la alegeri - din mar. 2020

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar ALDE (Alianța liberalilor și democraților) - până în sep. 2019
Deputați neafiliați - din sep. 2019
 - până în sep. 2019
Grupul parlamentar PRO Europa - din sep. 2019
 - până în oct. 2019
Grupul parlamentar ALDE (Alianța liberalilor și democraților) - din oct. 2019
 - până în feb. 2020
Deputați neafiliați - din feb. 2020

Comisii permanente
Comisia pentru politică externă (din iun. 2017)
Comisia pentru afaceri europene

Delegatii ale Parlamentului României la organizatii parlamentare internationale:
Delegația Parlamentului României la Adunarea Parlamentară a NATO  supleant - din sep. 2017

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Regatul Țărilor de Jos (Olanda)  Secretar
 Grupul PRO-America 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Muntenegru 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Portugheză 

Biroul parlamentar:
  • Pitești, Cartier Gavana II, Str. Paltinului, bl. C16