Curriculum Vitae
Comunicate de presă
Activitate parlamentară
2020-prezent (dep.)
2016-2020 (dep.)
inițiative legislative
întrebări și interpelări
moțiuni
luări de cuvânt în plen
votul electronic
declarație de avere
declarație de interese
 
Sunteti în sectiunea: Prima pagina > Legislatura 2016-2020 > Camera Deputaților > Nicolae Georgescu Versiunea pentru printare

Nicolae GEORGESCU
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2016-2020

DEPUTAT
ales deputat în circumscriptia electorala nr.3 ARGEȘ
data validarii: 21 decembrie 2016 - HCD nr.122/2016
data încetarii mandatului: 19 decembrie 2020 - demisie

Formatiunea politica:
PSD-Partidul Social Democrat 

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului Social Democrat 

Comisii permanente
Comisia pentru apărare, ordine publică și siguranță națională (din feb. 2019)
Comisia pentru comunitățile de români din afara granițelor țării (din sep. 2017)
Comisia pentru învățământ (până în feb. 2019)

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Turcia - până în dec. 2020 Președinte - din feb. 2019
 - până în dec. 2020
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Macedonia de Nord - până în dec. 2020
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Africa de Sud - până în dec. 2020

Activitatea parlamentara în cifre:
Luari de cuvânt:53 (în 52 sedinte)
din care declaratii politice:39 (din care 25 depuse în scris)
Propuneri legislative initiate: 103, din care 46 promulgate legi
Întrebari si interpelari: 38
Motiuni: 7

Adresa poștală: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, București duminică, 20 iunie 2021, 18:57
Telefoane (centrala): (021)3160300, (021)4141111
E-mail: webmaster@cdep.ro