Paul STĂNESCU
Parliamentary activity in legislature 2016-present

SENATOR
Constituency no.30 OLT

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:sep. 2019 - feb. 2020 - Quaestor
 feb. - sep. 2017 
 dec. 2016 - feb. 2017 

Political party:
PSD-Social Democratic Party

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party 

Parliamentary delegations:
Executive Board of the Romanian Group to the Inter-Parliamentary Union  member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Cyprus 
 Friendship parliamentary group with Mongolia 
 Friendship parliamentary group with Latvia