Curriculum Vitae
Parliamentary activity
1996-2000 (dep.)
legislative initiatives
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 1996-2000 > Chamber of Deputies > Mihai-Sorin Stănescu Versiunea pentru printare

Mihai-Sorin STĂNESCU
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

DEPUTY
Constituency no.41 BUCURESTI

Political party:
 
PNL-CD-National Liberal Party - Democratic Convention

Parliamentary group:
Parliamentary group of the National Liberal Party  Vice-Leader - until sep. 1997
   Leader - since sep. 1999
 - until feb. 2000
   Vice-Leader - since feb. 2000

Standing committees
Committee for Education, Science, Youth, and Sport (since sep. 1997)
Committee for Legal Matters, Discipline, and Immunities (until sep. 1997)

Other commisions
Validation Committee (since nov. 1996)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Turkey - since feb. 1997
 Friendship parliamentary group with Islamic Republic of Pakistan - since feb. 1997

Parliamentary activity in figures:
Speaches:40 (in 35 plenary sittings)
Legislative initiatives: 5, din care 1 promulgata lege

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania thursday, 1 october 2020, 20:09
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro