Gražiela Denisa IORDACHE
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

DEPUTY
Constituency no.13 CLUJ
start of the mandate: 17 december 2004 - HCD nr.36/2004

Political party:
PUR-SL-The Humanist Party of Romania (social-liberal) - until may 2005
when PUR-SL becomes
PC-Conservator Party - until oct. 2006
PD-Democratic Party - since oct. 2006
 - until feb. 2008
when PD becomes
PDL-Democratic Liberal Party 

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Humanist Party of Romania (social-liberal) - until oct. 2006 Vice-Leader - until feb. 2006
Parliamentary group of the Democrat-Liberal Party - since oct. 2006 Vice-Leader - since sep. 2007

Standing committees
Committee for Budget, Finance, and, Banks - Vice-Chairperson (until oct. 2006)

Standing committees - joint
The Committee on European Affairs (since jun. 2007)

Special committees - joint

Inquiry committees - joint

Parliamentary delegations:
Delegation to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe - until oct. 2006 substitute member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Grand Duchy of Luxembourg  Secretary
 Friendship parliamentary group with Denmark 
 Friendship parliamentary group with Republic of Poland