Parliamentary activity
2012-2016 (dep.)
2000-2004 (sen.)
1996-2000 (sen.)
legislative initiatives
speaches
1992-1996 (dep.)
1990-1992 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 1996-2000 > Senate > Petre Roman Versiunea pentru printare

Petre ROMAN
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

SENATOR - President of the Senate - until feb. 2000
Constituency no.41 BUCURESTI

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:sep. - dec. 1999 - Chairman
 feb. - jun. 1999 
 sep. - dec. 1998 
 feb. - jun. 1998 
 sep. - dec. 1997 
 feb. - jun. 1997 
 nov. - dec. 1996 

Political party:
 
PD-Democratic Party

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Democrat Party 

Parliamentary delegations:
Interparliamentary Committee Bucharest-Chisinau (Romanian side)  co-president

Parliamentary activity in figures:
Legislative initiatives: 7, din care 2 promulgate legi

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 31 may 2020, 10:21
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro