Petre ROMAN
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 1996-2000

SENATOR - Presedintele Senatului - până în feb. 2000
ales senator în circumscriptia electorala nr.41 BUCUREȘTI

Membru al Biroului Permanent
în sesiunea parlamentara:sep. - dec. 1999 - Președinte
 feb. - iun. 1999 
 sep. - dec. 1998 
 feb. - iun. 1998 
 sep. - dec. 1997 
 feb. - iun. 1997 
 noi. - dec. 1996 

Formatiunea politica:
 
PD-Partidul Democrat

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului Democrat 

Delegatii ale Parlamentului României la organizatii parlamentare internationale:
Comisia Interparlamentară București - Chișinău (partea română)  Copreședinte