Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2016-2020 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
2012-2016 (dep.)
2008-2012 (dep.)
2004-2008 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2016-2020 > Chamber of Deputies > Damian Florea Versiunea pentru printare

Damian FLOREA
Parliamentary activity in legislature 2016-2020

DEPUTY
Constituency no.42 BUCURESTI
start of the mandate: 21 december 2016 - HCD nr.122/2016

Political party:
 
Without adhesion to the political party for which he had run for election - since jun. 2017
 - until mar. 2018
PSD-Social Democratic Party - since mar. 2018
 - until jun. 2019
 
Without adhesion to the political party for which he had run for election - since jun. 2019

Parliamentary group:
ALDE Parliamentary Group (Alliance of Liberals and Democrats) - until jun. 2017 Secretary
Non-attached Members - since jun. 2017
 - until mar. 2018
The parliamentary group of the Social Democrat Party - since mar. 2018
 - until jun. 2019
The parliamentary group PRO Romania - since jun. 2019
 - until jan. 2020
The parliamentary group of the National Liberal Party - since jan. 2020

Standing committees
Committee for Culture, Arts, Mass Information Means - Vice-Chairperson

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Norway  Secretary
 Friendship parliamentary group with Republic of Venezuela 
 Friendship parliamentary group with Republic of Cyprus 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:11 (in 10 plenary sittings)
Legislative initiatives: 42, din care 16 promulgate legi
Questions & Interpellations: 14
Motions: 1

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania saturday, 27 february 2021, 5:22
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro