Parliamentary activity
2004-2008 (sen.)
2000-2004 (sen.)
1996-2000 (sen.)
legislative initiatives
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 1996-2000 > Senate > Nicolae Văcăroiu Versiunea pentru printare

Nicolae VĂCĂROIU
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

SENATOR
Constituency no.3 ARGES

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:sep. - nov. 2000 - Vice-Chairman
 feb. - jun. 2000 
 sep. - dec. 1999 

Political party:
 
PDSR-Social Democracy Party of Romania

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Social Democracy Party from Romania 

Standing committees
(until sep. 1999)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Grand Duchy of Luxembourg - since nov. 1997
 Friendship parliamentary group with Brazil - since feb. 1997 Chairperson

Parliamentary activity in figures:
Legislative initiatives: 2

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania tuesday, 4 august 2020, 17:52
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro