Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2004-2008 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Chamber of Deputies > Adina Ioana Vălean Versiunea pentru printare

Adina Ioana VĂLEAN
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

DEPUTY
Constituency no.12 CALARASI
start of the mandate: 17 december 2004 - HCD nr.36/2004
end of the mandate: 30 november 2007 - resignation
replaced by: Stelian Fuia

Political party:
PNL-National Liberal Party 

Parliamentary group:
Parliamentary group of the National Liberal Party 

Standing committees
Committee for Industries and Services (since feb. 2007)
Committee for information technologies and communications (since feb. 2006)
Committee for Labour and Social Protection (until feb. 2007)

Parliamentary delegations:
Observer to the European Parliament - since oct. 2006
 - until dec. 2006
 
- Group of the Alliance of Liberals and Democrats for Europe
- Committee on Culture and Education
Member of the European Parliament (see MEP profile) - until nov. 2007 
- Group of the Alliance of Liberals and Democrats for Europe

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Denmark - until nov. 2007 Vice-Chairperson
 Friendship parliamentary group with Republic of Lithuania - until nov. 2007
 Friendship parliamentary group with Belgium - since apr. 2007
 - until nov. 2007
 Friendship parliamentary group with Republic of Poland - until nov. 2007

Parliamentary activity in figures:
Speaches:10 (in 10 plenary sittings)
Political declarations:6
Legislative initiatives: 12, din care 1 promulgata lege
Questions & Interpellations: 3

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania saturday, 8 august 2020, 16:20
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro