Parliamentary activity
2004-2008 (sen.)
2000-2004 (sen.)
1996-2000 (sen.)
legislative initiatives
speaches
1992-1996 (sen.)
1990-1992 (sen.)
 
You are here: Home page > Legislature 1996-2000 > Senate > Károly Ferenc Szabó Versiunea pentru printare

SZABÓ Károly Ferenc
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

SENATOR
Constituency no.31 SATU-MARE

Political party:
 
UDMR-The Democratic Alliance of Hungarians in Romania

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Democratic Alliance of Hungarians in Romania  Vice-Leader

Standing committees
(since sep. 1999)
(since dec. 1996)
(sep. 1998 - sep. 1999)

Parliamentary delegations:
Delegation to the Western European Union Assembly  member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Turkey - since feb. 1997
 Friendship parliamentary group with Republic of Argentina - since feb. 1997 Vice-Chairperson

Parliamentary activity in figures:
Legislative initiatives: 2

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 31 may 2020, 11:18
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro