Parliamentary activity
1996-2000 (sen.)
legislative initiatives
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 1996-2000 > Senate > Ulm Nicolae Spineanu Versiunea pentru printare

Ulm Nicolae SPINEANU
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

SENATOR
Constituency no.16 DAMBOVITA

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:sep. - nov. 2000 - Vice-Chairman
 feb. - jun. 2000 
 sep. - dec. 1999 
 feb. - jun. 1999 
 sep. - dec. 1998 
 feb. - jun. 1998  - since apr. 1998

Political party:
 
PNTCD-National Peasant-Christian and Democratic Party

Parliamentary group:
Parliamentary group of the National Christian Democrat Party  

Standing committees
(since feb. 1998)

Parliamentary delegations:
Delegation to the Central European Initiative - Parliamentary Dimension - since jul. 1998 member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Peru - since feb. 1997
 Friendship parliamentary group with Republic of Turkey - since feb. 1997

Parliamentary activity in figures:
Legislative initiatives: 6, din care 1 promulgata lege

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 15 september 2019, 23:48
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro