Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2004-2008 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Chamber of Deputies > Constantin Tudor Versiunea pentru printare

Constantin TUDOR
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

DEPUTY
Constituency no.12 CALARASI
start of the mandate: 17 december 2004 - HCD nr.36/2004

Political party:
PSD-Social Democratic Party - until feb. 2005
PUR-SL-The Humanist Party of Romania (social-liberal) - since feb. 2005
 - until may 2005
when PUR-SL becomes
PC-Conservator Party - until jun. 2007
PD-Democratic Party - since jun. 2007
 - until feb. 2008
when PD becomes
PDL-Democratic Liberal Party 

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Social Democrat Party - until feb. 2005
Parliamentary group of the Conservator Party - since feb. 2005
 - until jun. 2007
 Vice-Leader - since oct. 2006
 - until jun. 2007
Parliamentary group of the Democrat-Liberal Party - since jun. 2007

Standing committees
Committee for Public Administration Territorial Planning

Standing committees - joint

Parliamentary delegations:
Delegation to the Western European Union Assembly - since may 2007
 - until jun. 2007
 member

Parliamentary friendship groups:
 Parliamentary group for UNESCO - until mar. 2008
 Friendship parliamentary group with Republic of Tunisia 
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Morocco 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:53 (in 39 plenary sittings)
Political declarations:21
Legislative initiatives: 15, din care 2 promulgate legi
Questions & Interpellations: 4
Motions: 7

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania saturday, 8 august 2020, 12:56
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro