Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2016-present (sen.)
legislative initiatives
motions
speaches
voting records
1996-2000 (dep.)
1992-1996 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2016-present > Senate > Traian Băsescu Versiunea pentru printare

Traian BĂSESCU
Parliamentary activity in legislature 2016-present

SENATOR
Constituency no.42 BUCURESTI
end of the mandate: 19 june 2019 - resignation
replaced by: Catalin Lucian Iliescu

Political party:
PMP-People's Movement Party 

Parliamentary group:
The parliamentary group of the People's Movement Party - until jun. 2018
Non-attached Members - since jun. 2018
 - until jun. 2019

Parliamentary delegations:
Delegation to the NATO Parliamentary Assembly - until jun. 2019 member

Parliamentary activity in figures:
Speaches:24 (in 22 plenary sittings)
Legislative initiatives: 52, din care 8 promulgate legi
Motions: 4

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 20 september 2020, 1:18
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro