Curriculum Vitae
Parliamentary activity
1996-2000 (dep.)
legislative initiatives
mediation committees
questions & interpellations
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 1996-2000 > Chamber of Deputies > Romeo Nanu Versiunea pentru printare

Romeo NANU
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

DEPUTY
Constituency no.3 ARGES

Political party:
 
PNTCD-National Peasant-Christian and Democratic Party - until feb. 2000
 
independent  - since feb. 2000

Parliamentary group:
Parliamentary group National Peasant Christian and Democratic Party Civic-Ecologist - until feb. 2000
Member non-attached - since feb. 2000

Standing committees
Committee for Legal Matters, Discipline, and Immunities

Other commisions
Validation Committee (since nov. 1996)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Australia - since feb. 1997

Parliamentary activity in figures:
Speaches:1
Legislative initiatives: 2
Member of the1 mediation committees
Questions & Interpellations: 1

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania monday, 21 september 2020, 9:09
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro