You are here: Home page > Legislature 2016-present > Parliament of Romania > Delegations > APOSCE Versiunea pentru printare

Delegation to the OSCE Parliamentary Assembly

 Position Full name Parliamentary
Group
since
1. Chairperson Romașcanu Lucian
since 4 jul. 2018
senator PSD
2. Members Dobre Victor Paul deputy PNL
3.   Dunava Costel Neculai deputy PSD
4.   Fenechiu Cătălin-Daniel senator PNL
5.   Movilă Petru deputy PMP
6.   Sibinescu Ionuț senator PSD
7.   Silistru Doina senator PSD 4.07.2018
8. Deputies Cocoș Vasile deputy PSD
9.   Gheorghe Andrei Daniel
since 24 jun. 2020
deputy PNL
10.   Păle Dănuț deputy PSD
11.   Simonis Alfred - Robert deputy PSD
12.   Stanciu-Viziteu Lucian-Daniel deputy USR
13.   Teodorovici Eugen Orlando
since 4 jul. 2018
senator PSD
14.   Țapu Nazare Eugen senator PNL

Former members of the bureau

 Position Full name Parliamentary
Group
since
1. Chairperson Birchall Ana
since 13 sep. 2017 - until 29 jan. 2018
deputy Neafiliați 13.09.2017
2.   Ponta Victor-Viorel
until 13 sep. 2017
deputy PRO Europa

Former members

  Full name Parliamentary
Group
sinceuntil
1. Alexe Costel deputy PNL 24.06.2020
2. Birchall Ana deputy Neafiliați 13.09.2017 29.01.2018
3. Ponta Victor-Viorel deputy PRO Europa 13.09.2017

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania tuesday, 11 august 2020, 14:21
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro