Senatul
Sunteti în sectiunea: Prima pagina > Legislatura 2016-prezent > Senatul > Versiunea pentru printare

Lista senatorilor în ordinea vârstei

  Nume si prenume Data
nasterii
Circumscriptia electorala PartidMembru
din
Nr. Denumire
1.  Dănăilă Leon 1 iul. 1933 42 BUCUREȘTI PNL
2.  Meleșcanu Teodor Viorel 10 mar. 1941 31 PRAHOVA PSD
3.  Andronescu Ecaterina 7 apr. 1948 42 BUCUREȘTI PSD
4.  Baciu Gheorghe 4 apr. 1949 15 COVASNA Neafiliați
5.  Hadârcă Ion 17 aug. 1949 39 VASLUI Neafiliați
6.  Lupu Victorel 27 aug. 1949 24 IAȘI PSD
7.  Popa Cornel 31 ian. 1951 5 BIHOR PNL
8.  Ganea Ion 10 iul. 1951 38 TULCEA PSD
9.  Popescu-Tăriceanu Călin Constantin Anton 14 ian. 1952 42 BUCUREȘTI Neafiliați
10.  Ruse Mihai 14 sep. 1952 9 BRĂILA Neafiliați
11.  Marin Gheorghe 1 oct. 1952 3 ARGEȘ PSD
12.  Moga Nicolae 25 oct. 1952 14 CONSTANȚA PSD
13.  Pereș Alexandru 20 dec. 1952 1 ALBA PNL
14.  Caracota Iancu 31 mar. 1953 16 DÂMBOVIȚA PNL
15.  Mihu Ștefan 12 mai 1953 14 CONSTANȚA PSD
16.  Rotaru Ion 17 mai 1953 9 BRĂILA PSD
17.  Marciu Ovidiu-Cristian-Dan 13 iun. 1953 19 GIURGIU PSD
18.  Dumitrescu Cristian-Sorin 24 apr. 1955 41 VRANCEA PSD
19.  Iriza Scarlat 3 sep. 1955 20 GORJ PSD
20.  Stan Ioan 3 mar. 1956 35 SUCEAVA PSD
21.  Filipescu Răducu-George 13 mar. 1956 12 CĂLĂRAȘI PNL
22.  Bulacu Romulus 14 apr. 1956 40 VÂLCEA PNL
23.  Cârciumaru Florin 28 apr. 1956 20 GORJ PSD
24.  Pănescu Doru-Adrian 26 mai 1956 24 IAȘI PSD
25.  Valeca Șerban Constantin 23 iun. 1956 3 ARGEȘ PSD
26.  Niță Ilie 18 iul. 1956 35 SUCEAVA PSD
27.  Ionașcu Gabi 21 apr. 1957 23 IALOMIȚA Neafiliați
28.  Stănescu Paul 25 aug. 1957 30 OLT PSD
29.  Diaconescu Renică 2 oct. 1957 30 OLT PSD
30.  Gioancă Eugen 25 mar. 1958 17 DOLJ PNL 19 iun. 2019
31.  Arcaș Viorel 12 mai 1958 34 SIBIU PSD
32.  Savin Emanoil 6 sep. 1958 31 PRAHOVA PSD
33.  Silistru Doina 30 oct. 1958 39 VASLUI PSD
34.  Salan Viorel 14 noi. 1958 22 HUNEDOARA PSD
35.  Nicoară Marius Petre 19 noi. 1958 13 CLUJ PNL
36.  Pop Gheorghe 15 apr. 1959 33 SĂLAJ PSD
37.  Iordache Virginel 22 apr. 1959 35 SUCEAVA PSD
38.  Smarandache Miron Alexandru 17 mar. 1960 4 BACĂU PSD
39.  Hărău Eleonora-Carmen 4 noi. 1960 22 HUNEDOARA PNL
40.  Bădălău Niculae 8 dec. 1960 19 GIURGIU PSD
41.  Fejér László-Ődőn 11 noi. 1961 15 COVASNA UDMR
42.  Cazan Mircea-Vasile 1 iun. 1962 34 SIBIU PNL
43.  Covaciu Severica-Rodica 30 iul. 1962 26 MARAMUREȘ Neafiliați
44.  Chițac Vergil 10 sep. 1962 14 CONSTANȚA PNL
45.  Derzsi Ákos 2 noi. 1962 5 BIHOR UDMR
46.  Manoliu Dan 23 dec. 1962 29 NEAMȚ PSD
47.  Țapu Nazare Eugen 24 dec. 1962 29 NEAMȚ PNL
48.  Vela Ion-Marcel 2 iun. 1963 11 CARAȘ-SEVERIN PNL
49.  Simionca Ioan 21 iul. 1963 6 BISTRIȚA-NĂSĂUD Neafiliați
50.  Avram Nicolae 24 iul. 1963 34 SIBIU PSD
51.  Brăiloiu Tit-Liviu 21 iun. 1964 14 CONSTANȚA PSD
52.  László Attila 20 sep. 1964 13 CLUJ UDMR
53.  Crețu Gabriela 16 ian. 1965 39 VASLUI PSD
54.  Arcan Emilia 13 feb. 1965 29 NEAMȚ PSD
55.  Ilie Viorel 19 mar. 1965 4 BACĂU PNL
56.  Oprea Mario-Ovidiu 9 iun. 1965 17 DOLJ PNL
57.  Alexandrescu Vlad-Tudor 22 iun. 1965 42 BUCUREȘTI USR
58.  Țuțuianu Adrian 1 aug. 1965 16 DÂMBOVIȚA Neafiliați
59.  Mazilu Liviu-Lucian 23 noi. 1966 27 MEHEDINȚI PSD
60.  Diaconu Adrian-Nicolae 26 noi. 1966 37 TIMIȘ PSD
61.  Șoptică Costel 18 feb. 1967 7 BOTOȘANI PNL
62.  Zamfir Daniel-Cătălin 10 mar. 1967 8 BRAȘOV PSD
63.  Fălcoi Nicu 13 mar. 1967 37 TIMIȘ USR
64.  Sbîrnea Liliana 3 mai 1967 10 BUZĂU PSD
65.  Romașcanu Lucian 19 mai 1967 10 BUZĂU PSD
66.  Soporan Aurel-Horea 16 aug. 1967 28 MUREȘ PSD
67.  Popa Ion 4 sep. 1967 3 ARGEȘ PNL
68.  Cadariu Constantin-Daniel 16 dec. 1967 35 SUCEAVA PNL
69.  Dima Carmen 16 dec. 1967 4 BACĂU PSD 19 iun. 2019
70.  Corlățean Titus 11 ian. 1968 16 DÂMBOVIȚA PSD
71.  Botnariu Emanuel-Gabriel 12 feb. 1968 25 ILFOV PSD
72.  Nicolae Șerban 5 apr. 1968 42 BUCUREȘTI PSD
73.  Deneș Ioan 13 apr. 1968 6 BISTRIȚA-NĂSĂUD PSD
74.  Orțan Ovidiu-Florin 21 mai 1968 8 BRAȘOV PSD
75.  Badea Viorel Riceard 21 iun. 1968 43 DIASPORA PNL
76.  Marussi George-Nicolae 16 mar. 1969 31 PRAHOVA USR
77.  Mihail Radu-Mihai 8 apr. 1969 43 DIASPORA USR
78.  Ghica Cristian 7 iul. 1969 42 BUCUREȘTI USR
79.  Lungu Dan 15 sep. 1969 24 IAȘI USR
80.  Fenechiu Cătălin-Daniel 20 noi. 1969 4 BACĂU PNL
81.  Fifor Mihai-Viorel 10 mai 1970 2 ARAD PSD
82.  Oprea Ștefan Radu 14 iun. 1970 31 PRAHOVA PSD
83.  Dan Carmen Daniela 9 oct. 1970 36 TELEORMAN PSD
84.  Ilea Vasile 23 dec. 1970 13 CLUJ Neafiliați
85.  Pauliuc Nicoleta 11 mai 1971 25 ILFOV PNL
86.  Teodorovici Eugen Orlando 12 aug. 1971 38 TULCEA PSD
87.  Bodog Florian Dorel 6 sep. 1971 5 BIHOR PSD
88.  Cazanciuc Robert-Marius 26 noi. 1971 42 BUCUREȘTI PSD
89.  Mirea Siminica 28 noi. 1971 30 OLT PSD
90.  Chirteș Ioan-Cristian 9 feb. 1972 28 MUREȘ PNL
91.  Costoiu Mihnea Cosmin 2 mar. 1972 42 BUCUREȘTI PSD
92.  Cîțu Florin-Vasile 1 apr. 1972 42 BUCUREȘTI PNL
93.  Dumitrescu Iulian 12 mai 1972 31 PRAHOVA PNL
94.  Stocheci Cristina-Mariana 1 iul. 1972 3 ARGEȘ PSD
95.  Pîrvulescu Eugen 3 apr. 1973 36 TELEORMAN PNL
96.  Cseke Attila-Zoltán 9 iun. 1973 5 BIHOR UDMR
97.  Wiener Adrian 23 iun. 1973 2 ARAD USR
98.  Marin Nicolae 27 iun. 1973 18 GALAȚI Neafiliați
99.  Goțiu Remus Mihai 6 dec. 1973 13 CLUJ USR
100.  Chisăliță Ioan Narcis 14 dec. 1973 11 CARAȘ-SEVERIN PSD
101.  Pop Liviu-Marian 10 mai 1974 26 MARAMUREȘ PSD 20 feb. 2017
102.  Federovici Doina Elena 30 mai 1974 7 BOTOȘANI PSD
103.  Craioveanu Elena-Lavinia 18 oct. 1974 17 DOLJ PSD
104.  Császár Károly Zsolt 20 oct. 1974 28 MUREȘ UDMR
105.  Butunoi Ionel Daniel 2 ian. 1975 18 GALAȚI PSD
106.  Pavel Marian 9 mar. 1975 23 IALOMIȚA PSD
107.  Breaz Valer-Daniel 23 mar. 1975 1 ALBA PSD
108.  Dinu Nicoleta-Ramona 31 aug. 1975 14 CONSTANȚA USR
109.  Cristina Ioan 9 sep. 1975 2 ARAD PNL
110.  Novák Csaba-Zoltán 27 oct. 1975 28 MUREȘ UDMR
111.  Leș Gabriel-Beniamin 23 dec. 1975 32 SATU-MARE PSD
112.  Talpoș Ioan-Iustin 18 ian. 1976 26 MARAMUREȘ PNL
113.  Toma Vasilică 4 feb. 1976 24 IAȘI PSD
114.  Tánczos Barna 25 mai 1976 21 HARGHITA UDMR
115.  Trufin Lucian 1 iun. 1976 7 BOTOȘANI PSD
116.  Bădulescu Dorin-Valeriu 15 iun. 1976 10 BUZĂU Neafiliați
117.  Vulpescu Ioan 17 iun. 1976 42 BUCUREȘTI PSD
118.  Iliescu Cătălin Lucian 25 iun. 1976 42 BUCUREȘTI Neafiliați 26 iun. 2019
119.  Scântei Laura-Iuliana 1 iul. 1976 24 IAȘI PNL
120.  Dinică Silvia-Monica 14 iul. 1976 42 BUCUREȘTI USR
121.  Turos Lóránd 18 mar. 1977 32 SATU-MARE UDMR
122.  Dogariu Eugen 21 apr. 1977 37 TIMIȘ PSD
123.  Toma Cătălin Dumitru 11 dec. 1977 41 VRANCEA PNL
124.  Presadă Florina-Raluca 26 mai 1978 42 BUCUREȘTI USR
125.  Gorghiu Alina-Ștefania 16 sep. 1978 37 TIMIȘ PNL
126.  Coliban Allen 3 iun. 1979 8 BRAȘOV USR
127.  Lungu Vasile-Cristian 22 sep. 1979 33 SĂLAJ Neafiliați
128.  Pațurcă Roxana-Natalia 6 oct. 1979 12 CĂLĂRAȘI PSD
129.  Resmeriță Cornel-Cristian 26 ian. 1980 22 HUNEDOARA PSD
130.  Sibinescu Ionuț 14 mai 1980 27 MEHEDINȚI PSD
131.  Preda Radu-Cosmin 18 iun. 1980 17 DOLJ PSD
132.  Dunca Marius-Alexandru 19 iul. 1980 8 BRAȘOV PSD
133.  Matei Constantin-Bogdan 26 oct. 1980 40 VÂLCEA PSD
134.  Dircă George-Edward 26 noi. 1980 18 GALAȚI USR
135.  Stângă George-Cătălin 20 mar. 1982 18 GALAȚI PNL
136.  Antal István-Loránt - 21 HARGHITA UDMR 5 mar. 2018

Adresa poștală: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, București marți, 7 aprilie 2020, 13:12
Telefoane (centrala): (021)3160300, (021)4141111
E-mail: webmaster@cdep.ro