Chamber of Deputies
You are here: Home page > Legislature 2008-2012 > Chamber of Deputies > Versiunea pentru printare

Deputies by alphabetical order -- T

  Member name Constituency Parliamentary
Group
Member since
No. NameUninominal
College
1.  Tabără Valeriu 37 TIMIȘ 6 PD-L
2.  Tabugan Ion 11 CARAȘ-SEVERIN 3 Prog.
3.  Taloș Gheorghe-Mirel 33 SĂLAJ 4 PNL
4.  Tătaru Florin-Cristian 26 MARAMUREȘ 6 PSD 5 sep. 2011
5.  Tița-Nicolescu Gabriel 8 BRAȘOV 4 PD-L
6.  Tîlvăr Angel 41 VRANCEA 2 PSD
7.  Toader Mircea-Nicu 18 GALAȚI 2 PD-L
8.  Tudose Mihai 9 BRĂILA 4 PSD
9.  Turcan Raluca 34 SIBIU 2 PD-L
10.  Tușa Adriana Diana 9 BRĂILA 1 PNL
11.  Țaga Claudiu 37 TIMIȘ 8 Prog.
12.  Țintean Ioan 6 BISTRIȚA-NĂSĂUD 4 PNL
13.  Țîmpău Radu Bogdan 22 HUNEDOARA 6 PNL
14.  Țurea Răzvan 31 PRAHOVA 6 Prog.

Deputies who finished the mandate before the legislature's end

  Member name Constituency Parliamentary
Group
Member sinceMember until
No. NameUninominal
College
1.  Timiș Ioan 22 HUNEDOARA 3 PD-L 15 aug. 2010
2.  Trandafir Teodora Virginia 42 BUCUREȘTI 19 PD-L 5 may 2010 1 feb. 2012
3.  Țurcanu Florin 7 BOTOȘANI 3 PNL 15 jun. 2012
4.  Teodorescu Horia 38 TULCEA 4 PSD 30 jun. 2012
5.  Tărâță Culiță 29 NEAMȚ 3 Prog. 5 jul. 2012
6.  Trășculescu Alin Silviu 41 VRANCEA 5 PD-L 20 nov. 2012

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania wednesday, 14 april 2021, 14:46
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro