You are here: Home page > Parliamentary bodies 2004-2008 > Senate > Committees > Invatamant Printable version
2004-2008

Position Senator Parliamentary
group
Member since
1. Chairperson Popescu Irinel PC  
2. Vice-Chairpersons Sabău Dan
vice-chairperson since 3 jun. 2008
PD-L  
3. Secretaries Tîlvăr Angel PSD  
4. Members Ardelean Aurel PD-L  
5.   Athanasiu Alexandru PSD  
6.   Cismaru Ivan PD-L  
7.   David Gheorghe PD-L  
8.   Iordănescu Anghel PSD 11.02.2008
9.   Solcanu Ion PSD  
10.   Szabó Ilona UDMR 10.12.2007
11.   Vosganian Varujan PNL 29.10.2008

Former members of the committee bureau
Position Senator Parliamentary
group
Member of the committee
bureau until
1. Vice-Chairpersons Cismaru Ivan PD-L 03.06.2008

Former members of the committee
Senator Parliamentary
group
Member until
1. Moraru Ioan PSD 11.02.2008
2. Sógor Csaba UDMR 10.12.2007
3. Șerbu Gheorghe Vergil PNL 29.10.2008

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania saturday, 19 september 2020, 16:05
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro