You are here: Home page > Parliamentary bodies 2016-present > Parliament of Romania > Committees > DGPA Printable version
2016-present

Position Member of the Parliament Parliamentary
group
Member since
1. Chairperson Salan Viorel
chairperson since 7 feb. 2018
senator PSD 07.02.2018
2. Vice-Chairpersons Trăilă Cristina
vice-chairperson since 4 oct. 2017
deputy PNL  
3. Secretaries Surgent Marius-Gheorghe
secretary since 4 oct. 2017
deputy PNL  
4. Members Andronache Gabriel deputy PNL  
5.   Bălănescu Alexandru deputy PRO România  
6.   Dunava Costel Neculai deputy PSD  
7.   Fenechiu Cătălin-Daniel senator PNL  
8.   Goțiu Remus Mihai senator USR  
9.   Pavel Marian senator PSD  
10.   Pleșoianu Liviu Ioan Adrian deputy PSD  
11.   Popa Mihai Valentin deputy PRO România  
12.   Turcescu Robert-Nicolae deputy PMP  
13.   Turos Lóránd senator UDMR  

Former members of the committee bureau
Position Member of the Parliament Parliamentary
group
Member of the bureau
since until
1. Chairperson Nicolae Șerban senator PSD 04.10.2017 07.02.2018

Former members of the committee
Member of the Parliament Parliamentary
group
Member until
1. Diaconu Adrian-Nicolae senator PSD  
2. Nicolae Șerban senator PSD 07.02.2018

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania wednesday, 25 november 2020, 21:48
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro