You are here: Home page > Parliamentary bodies 2016-present > Parliament of Romania > Committees > Revolutionari Printable version
2016-present

Position Member of the Parliament Parliamentary
group
Member since
1. Chairperson Sefer Cristian-George deputy PSD  
2. Vice-Chairpersons Suciu Matei
vice-chairperson since 27 feb. 2019
deputy PSD 27.02.2019
3. Secretaries Rădulescu Dan-Răzvan
secretary since 23 dec. 2019
deputy USR 23.12.2019
4. Members Caracota Iancu senator PNL  
5.   Diaconu Adrian-Nicolae senator PSD  
6.   Firczak Iulius Marian deputy Minoritati  
7.   Ilea Vasile senator Neafiliați  
8.   Rădulescu Cătălin-Marian deputy PSD  
9.   Roman Florin-Claudiu deputy PNL  
10.   Ruse Mihai senator Neafiliați  
11.   Smarandache Miron Alexandru senator PSD  

Former members of the committee bureau
Position Member of the Parliament Parliamentary
group
Member of the bureau
since until
1. Vice-Chairpersons Pau Radu - Adrian deputy PRO Europa 14.03.2017 27.02.2019
2.   Rădulescu Cătălin-Marian deputy PSD   14.03.2017
3. Secretaries Lupescu Dumitru deputy USR   23.12.2019

Former members of the committee
Member of the Parliament Parliamentary
group
Member until
1. Lupescu Dumitru deputy USR 23.12.2019
2. Pau Radu - Adrian deputy PRO Europa 27.02.2019

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania tuesday, 4 august 2020, 5:11
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro