You are here: Home page > Parliamentary bodies 2008-2012 > Chamber of Deputies > Standing Bureau Printable version
february - september 2012

Valeriu Ștefan Zgonea
Valeriu Ștefan Zgonea
PSD
Chairman
since jul. 2012
Vice-Chairman
until may 2012

Ioan Oltean Florin Iordache Viorel Hrebenciuc Eugen Nicolicea
Ioan Oltean
PD-L
Vice-Chairman
Florin Iordache
PSD
Vice-Chairman
Viorel Hrebenciuc
PSD
Vice-Chairman
since may 2012
Eugen Nicolicea
Prog.
Vice-Chairman
since may 2012

Georgian Pop Dumitru Pardău Niculae Mircovici
Georgian Pop
PSD
Secretary
Dumitru Pardău
PD-L
Secretary
Niculae Mircovici
Mino.
Secretary

Gheorghe Albu Nicolae Bănicioiu Dan-Ștefan Motreanu Dénes Seres
Gheorghe Albu
PD-L
Quaestor
Nicolae Bănicioiu
PSD
Quaestor
Dan-Ștefan Motreanu
PNL
Quaestor
Dénes Seres
UDMR
Quaestor
Former members of the Standing bureau:

Roberta Alma Anastase Marian Sârbu Mihai Alexandru Voicu
Roberta Alma Anastase
PD-L
Chairman
until jul. 2012
Marian Sârbu
Prog.
Vice-Chairman
until may 2012
Mihai Alexandru Voicu
PNL
Secretary
until aug. 2012

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania tuesday, 4 august 2020, 11:36
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro